W dniach 15 - 17 marca w Zespole Szkół...

02 marca uczniowie Salezjańskiego Liceum...

ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTYCH DRZWI W NASZEJ...

21.02.2024r. na hali sportowej Zespołu Szkół...

We wtorek 13 lutego gościliśmy w naszej szkole...

Studniówka 

Playlista filmowa:

...

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEGO JANA BOSCO...

Debata w Pałacu Prezydenckim

Ewa Suchożebrska

W ostatni piątek 24 listopada 2017r. grupa 40 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego do wzięcia udziału w Debacie zatytułowanej  „STOP dla hejtu w Internecie”. Było to już trzecie z cyklu  spotkań młodych ludzi z ekspertami pod hasłem „Eksperci pytają Młodych” zainicjowanego przez Małżonkę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Agatę Kornhauser-Dudę.

Zasadniczą część Debaty rozpoczęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Pani Prezydentowa zaakcentowała potrzebę zastanowienia się nad pożytecznym wykorzystaniem  wielu możliwości, które daje nam Internet. Zauważyła też, że bardzo często nie wiemy, bądź nie jesteśmy świadomi, jakie grożą nam konsekwencje za to, co robimy w sieci. „Bardzo liczę na to, że my dorośli również skorzystamy z Waszych doświadczeń, Waszych opinii i dzięki temu być może będziemy w stanie wypracować skuteczne narzędzia, aby temu bardzo negatywnemu zjawisku, jakim jest hejt, zapobiegać”- powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Małżonka Prezydenta RP objęła też honorowym patronatem kampanię „Bezpieczny Facebook”, która rozpocznie się już na początku grudnia tego roku.

W spotkaniu wzięli udział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Sędzia Anna Maria Wesołowska, psycholog dr Aleksandra Piotrowska, Jakub Turowski z Facebook Polska, Marta Rybicka z Agencji Badawczej IQS, ks. Józef Kloch wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dziennikarz telewizyjny i radiowy, prowadzący program SONDA 2, dr Tomasz Rożek, Łukasz Wojtasik z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” i Monika Piasecka z Global Dignity Poland. Debatę poprowadził dziennikarz sportowy Maciej Kurzajewski. Każdy z ekspertów podczas prezentacji przedstawił problem ze swojego punktu widzenia,  a następnie prowadzący zadawał pytania zgromadzonym uczniom. Kilka pytań zadano również uczniom naszej szkoły.  Na zakończenie spotkania  był czas na zadawanie pytań ekspertom, którzy niekiedy byli zdziwieni powagą poruszanych problemów i dojrzałością podejścia do zagadnienia.

Warsztaty poprzedzające debatę przeprowadziła znana z programu telewizyjnego Sędzia Anna Maria Wesołowska, która spędziła ponad 30 lat na sali rozpraw. Miała styczność z każdego rodzaju konfliktem, od tych najmniejszych po te najbardziej dramatyczne, które niekiedy łamią ludziom życie. Sędzia opowiedziała nam o historiach prosto z sali rozpraw, mogliśmy nawiązać z nią luźny dialog i wymienić opinie. Słuchaliśmy jej z uwagą, a czas, który był poświęcony na warsztaty minął nam w nieubłaganie szybkim tempie.

Ostatnim, ale najbardziej zapamiętanym wydarzeniem był to moment, w którym wszyscy złapaliśmy się za dłonie i unieśliśmy je ku górze, podobnie jak w czasie Światowych Dni Młodzieży, które miały miejsce w Krakowie w tym roku. 

Po części oficjalnej była oczywiście okazja do bardziej nieformalnych rozmów z Pierwszą Damą i znamienitymi gośćmi, otrzymania autografów i zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, co skrzętnie wykorzystaliśmy.

                                                                                    

 

Paulina Marciszewska

Polecamy