10 maja w środę uczniowie klas IA i IIC SG...

Dnia 19 maja odbył się II Międzyszkolny...

Od 18 maja trwają w Sokołowie Nadbużańskie...

Ostatnie juz projekty w tym...

W piątek (12.05) grupa...

W dniach 5 - 7 maja 2017 r...

Zapraszam uczniów...

W dniu dzisiejszym Maturzyści rozpoczęli...

Orszak Trzech Króli

Adrian Arkita

Orszaki Trzech Króli odbywają się w Polsce zaledwie od dziewięciu lat, ale już stały się nieodłącznym elementem obchodów Objawienia Pańskiego. W tym roku, do grona miast uczestniczących w orszaku, dołączył także Sokołów Podlaski. Wydarzenie zostało zainicjowane przez nauczycieli Zespołu Szkół Salezjańskich – Agatę Celińską oraz Małgorzatę Wyszomierską. Uczestnikami tej uroczystości byli licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta  i okolic, którym w obchodzeniu święta nie przeszkodził nawet bardzo silny mróz.

Tegorocznym hasłem przewodnim było franciszkańskie pozdrowienie „Pokój i dobro”. Jest ono nawiązaniem nie tylko do obecnych działań zbrojnych, lecz także znacznie prostszych spraw, jak kłótnie i spory rodzinne czy konflikty pokoleniowe. Wydarzenie propaguje także życie w zgodzie z naturą, dostrzeganie w niej piękna i Bożej miłości, o czym m. in. mówił na okolicznościowym kazaniu ks. prałat Andrzej Krupa.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w konkatedrze, a kościół wypełnił się ludźmi w strojach aniołów, pastuszków, rycerzy oraz dam dworu. Wszystkie te przebrania oraz rozdawane przez wolontariuszy korony utworzyły niezapomnianą atmosferę i nastrój. W trakcie drogi do sceny głównej, mieszczącej się przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, odgrywane były krótkie scenki, przygotowane przez uczniów. Mieliśmy więc okazję zobaczyć trudną sytuację Maryi i Józefa w trakcie poszukiwania miejsca w gospodzie, przyjrzeć się z bliska okolicznościom panującym w zamku u Heroda, który dowiedział się od Trzech Mędrców o narodzinach nowego Króla. Pokazana była także obrazowa scena walki dobra ze złem, gdzie Archanioł Michał razem z zastępem aniołów zwycięża szatana. Na zakończenie nastąpiło uroczyste przekazanie Świętej Rodzinie trzech symbolicznych darów - złota, kadzidła i mirry. Całości dopełnił przegląd tradycyjnych kolęd bożonarodzeniowych, w który zaangażowane były miejscowe chóry.
Wszystkie te aspekty wpłynęły na wyjątkowość wydarzenia oraz jego niepowtarzalność. Już dziś wiemy, że nowo powstała tradycja Orszaku Trzech Króli w Sokołowie Podlaskim będzie kontynuowana również w przyszłych latach.

Partycja Baczewska

Polecamy

Pokaż innym

Chcesz pokazać coś znajomym?

Udostępnij i komentuj na portalach :)

KONTAKT

Zespół Szkół Salezjańskich
"Lux Sapientiae"

ul. Księdza Bosko 1
08-300 Sokołów Podlaski

tel. +48 (25) 781 76 10
liceum@sdb.pl
gimnazjum@sdb.pl