Dnia 17 czerwca odbyła się...

17.06.2019r. /poniedziałek/ na Strzelnicy...

Niezmiennie, pod koniec czerwca, kiedy...

Mistrzostwa Zespołu Szkół Salezjańskich „Lux...

18 czerwca – w przeddzień...

W dniach 12 - 14 czerwca klasa V Salezjańskiej...

Julia Burzyńska, uczennica...

Paweł Pec z klasy 1b SSP zdobył Wyróżnienie w...

Tradycje wielkanocne na świecie

Aleksandra Pietrzak
Zbliża się Wielkanoc. Sposób świętowania w Polsce jest nam znany. Klaudia Marciniak zachęca do zapoznania się z tradycjami w innych krajach.
 
Włochy
 
Włosi swoje święta spędzają głównie poza domem, ich wyjazdy często przypominają podróże na majówkę. Najważniejszą częścią Wielkanocy u nich jest obiad, gdzie tradycyjnie podawana jest jagnięcina i baranina. Tradycją Włochów jest również ciasto colomba, czyli gołębica, które zazwyczaj jest przez nich kupowane w cukierni.
 
Meksyk
 
W Meksyku Semana Santa (Święty tydzień) rozpoczyna się od niedzieli palmowej. Meksykanie uczestniczą w procesji i święcą gałązki palm, które następnie są spalane, a popiół z nich służy do posypywania głów. W Wielki Piątek w miasteczkach odgrywane są sceny męki i ukrzyżowania Jezusa. Niedziela Zmartwychwstania jest w Meksyku hucznym świętem, obchodzonym do nocy. Towarzyszą mu wtedy pokazy sztucznych ogni, zabawy w wesołym miasteczku i jedzenie tradycyjnych potraw z ulicznych budek. Poniedziałek wielkanocny rozpoczyna Semana Pascua, czyli Tydzień Paschalny. Semana Santa i Semana Pascua to łącznie dwa tygodnie wolne od pracy i szkoły.
 
Wielka Brytania
 
Nazwa świąt obchodzonych w anglosaskiej tradycji zawdzięcza swoją nazwę bogini wiosny Eostre. W wielkanocnej tradycji jaja to symbol wiosny i nowego życia. Dawniej dekorowano je farbami, obecnie zostają wyparte przez czekoladowe jajka. Na północy kraju, w Preston, obowiązuje zwyczaj turlania ugotowanych na twardo jaj. To, które znajdzie się najdalej, wygrywa. W innych regionach mieszkańcy bawią się, trzymając jajko w dłoni i uderzając w jajko przeciwnika. Przegrywa ten, którego jajo pierwsze zostanie uszkodzone. Symbolem świąt na wyspach jest zając. To pozostałość po tradycji polowania na zające, którą rozpoczynano właśnie w czasie Wielkanocy.
 
Australia
 
Bardzo popularną tradycją w Australii jest spożywanie śniadania wielkanocnego wspólnie z ubogimi. W poniedziałkowy poranek dzieci zbierają jajka w ogrodzie, a następnie wymieniają się nimi z rówieśnikami.
 
Stany Zjednoczone
 
Święta w USA ograniczają się do jednego dnia. W niedzielę wielkanocną organizowane są konkursy na najciekawszy Easter Bonnet, czyli wielkanocny kapelusz. Zwyczaj zapoczątkowały kobiety, ale coraz częściej można spotkać w kapeluszach również małych chłopców.

Polecamy