Przegląd Inicjatyw Teatralnych.

Lidia Krasuska
W dniach 16-18 lutego 2018r. uczniowie naszej szkoły należący do szkolnego teatru "Od A do Z" wzięli udział w Przeglądzie Inicjatyw Teatralnych w Ostródzie. Uczniowie uczestniczą w nim, aby móc zaprezentować swoją wrażliwością artystyczną oraz wziąć udział w warsztatach teatralnych. Zajęcia te pozwoliły udoskonalić nam nasze umiejętności aktorskie. Każda grupa teatralna przedstawiła przygotowywane przez siebie wcześniej spektakl.
 
Wydarzenie otworzyła ostródzka grupa "Przebudzeni"  "Szatnią" w reżyserii p. Moniki Kazimierczyk i p. Dariusza Wychudzkiego. Wprowadzeni w refleksyjny nastrój obejrzeliśmy nastepnie "Doriana" na podstawie powieści Oscara Wildea w wykonaniu Teatru PoProstu z Legionowa. Zwieńczeniem piątkowego wieczoru była "Mała emocja" zagrana przez szkolny zespół TAW z Ostródy.
Sobotni poranek i przedpołudnie upłynęły pod znakiem warsztatów i spacerów po Ostródzie. Jednak już o godzinie czternastej czekał na nas kolejny punkt planu przeglądu - premierowy "Bóg Mordu" łódzkiego teatru Beznazwy w reżyserii p. Sylwii Gajewskiej na podstawie dramatu Yasminy Rezy. "Bóg" momentami bawił, a innym razem szokował, przekazując przykrą prawdę o współczesnym człowieku. Kolejnym spektaklem było "Biuro matrymonialne" naszego teatru Od A do Z.
Wychodząc na przerwę między spektaklami, na korytarzu na widzów czekały... żywe trupy, które świetnie wprowadziły nas w nastrój kolejnej sztuki, jeszcze zanim się zaczęła. "Śmierć to zdrowie" w reżyserii Filipa Garmulewicza wciągała od początku do końca, nie pozwalając na oderwanie oczu od sceny choćby na sekundę. Aktorzy genialnie wykreowali swoje role (szczególnie American Mother i Rybak) i niejednokrotnie bawili nas do łez. Przedostatnim widowiskiem była łącząca muzykę i poezję "Paleta życia "przygotowana przez Legionowo.
Tradycyjnie przegląd zakończył studencki teatr ITP z KUL-u. Historia tytułowej Ifigenii, córki antycznego Agammemnona, została przełożona na współczesne realia. Piękna scenografia, wspaniały wokal, gra aktorska i zakończenie rodem z powieści Agathy Christie. Ifigenia podniosła poprzeczkę wyżej niż zeszłoroczny Faust. Dramat opowiada o rodzinie żyjącej w cieniu śmierci ojca i najstarszej córki. Poszczególni domownicy, pod wpływem silnych emocji ,niszczą siebie nawzajem, doprowadzając do tragicznej śmierci. Historia ta pokazuje nam, że nie wszystko jest czarne lub białe, a życie to tak naprawdę odcienie szarości.
W niedzielę rano nastąpiło oficjalne zakończenie przeglądu i rozdanie nagród. Potem uczestniczyliśmy we mszy świętej, którą odprawił ksiądz inspektor Andrzej Wujek. Następnie poszczególne grupy udały się do domów.
Te trzy dni były dla nas czasem wspaniałej zabawy, poznawania nowych osób, integracji z uczniami z innych szkół i co najważniejsze - wymieniania się teatralnym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję uczestniczyć w takich wydarzeniach. Nie możemy się doczekać kolejnego PIT-u, który odbędzie się za rok w naszej szkole.
Paulina Kosiorek
Sylwia Kondrat

Polecamy