W poniedziałek 8 kwietnia...

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

Za...

W dniach 15 - 17 marca w Zespole Szkół...

02 marca uczniowie Salezjańskiego Liceum...

ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTYCH DRZWI W NASZEJ...

21.02.2024r. na hali sportowej Zespołu Szkół...

Wycieczka do Białegostoku 22.03.2019 r.

Obrazek użytkownika Krzysztof Naworol
Krzysztof Naworol
  Przyszła wiosna. Odżywa więc przyroda, a także uczniowska ciekawość i chęć poszerzania swoich horyzontów. W związku z tym grupa uczniów z rozszerzenia biologii oraz informatyki, a także osoby sympatyzujące z tymi przedmiotami, udały się na wycieczkę do Białegostoku. Odwiedziliśmy wyjątkowe miejsce na mapie polskich ośrodków akademickich – Centrum Symulacji Medycznej przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Braliśmy udział w 3 typach zajęć, które miały nam przybliżyć standardy kształcenia na tej uczelni, a także pomóc w przyswojeniu podstawowej wiedzy na temat ratowania ludzkiego życia. 
  Podróż po Centrum rozpoczęła się w sali zajęć praktycznych dla przyszłych stomatologów. Jak się okazało, nie takie wiertło straszne. Zaprezentowano nam sprzęt, na którym pracują studenci, a wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w wierceniu oraz uzupełnianiu ubytków (w trakcie zajęć nie ucierpiał żaden ząb). Zaskoczył nas fakt, że studenci pierwszego roku rysują na zajęciach szlaczki. Ma to ułatwić im późniejszą pracę za pomocą lusterka, niezbędnego narzędzia w pracy stomatologa.
Następnie zapoznaliśmy się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Odegraliśmy kilka scenek, w których należało przeprowadzić resuscytację. Było to co prawda przypomnienie zasad, które powtarzają się na wszystkich poziomach edukacji, ale także kolejne ćwiczenia praktyczne, które przygotowują do zachowania zimnej krwi i udzielenia pomocy w prawdziwym życiu. 
Trzecim elementem naszej wizyty było niezwykle emocjonujące dla wszystkich uczestników wcielenie się w rolę lekarza na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. CSM ma w swoich zasobach sprzęt, który pozwala na przeprowadzenie symulacji opieki nad pacjentem z konkretnymi objawami czy dolegliwościami. Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w takim zadaniu i kilkoro z nas mogło się przekonać jak odpowiedzialne i stresujące jest działanie pod presją czasu w obliczu ratowania życia i zdrowia człowieka. Odwiedziliśmy również salę, w której ćwiczy się przebieg porodu, a także symulator karetki pogotowia, który wzbudził duże zainteresowanie. 
  Długo można by opowiadać jak udany był nasz wyjazd do Białegostoku, niech więc przemówią sami uczestnicy: 
„Rewelacyjny wyjazd!” ~ Łucja Przychodzeń 
„Polecam wycieczki z biolki!” ~ Wiktoria Klimek
„Białystok jest niesamowity!” ~ Sylwia Kondrat
Organizatorem wycieczki po Centrum Symulacji Medycznej było Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. Współfinansowanie - Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Maria Styś

 

Krótki film z FB Uniwersytetu: ZOBACZ

Info na stronie Uniwesrytetu: ZOBACZ

Polecamy