Nasze miejscowe Oratorium w dniach od 04 do 08...

Idąc śladem...

Dzielni Ekoplastycy z ochotą biorą udział w...

Dnia 11.12.2020 roku przedstawiciele klasy 1B...

„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
...
27 listopada 2020 roku SP nr 1 w Sokołowie...
„Kochasz swoje dzieci, nie pal w piecu...
Pamiętamy...
"Powiewa flaga,...

Uczniowie klas I- III z zapałem przystąpili...

Laboratorium Policji w Lublinie, 25.10.2018

Obrazek użytkownika Krzysztof Naworol
Krzysztof Naworol

Dnia 25 listopada 2018 roku maturzyści, a wśród nich przyszli biolodzy i informatycy, pod skrzydłami pani Marzeny Soczkiewicz i pana Krzysztofa Naworola, wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Lublina. Pogoda trochę nam nie sprzyjała, ale naturalnie w niczym nam to nie przeszkodziło. Wiele kilometrów, które dzielą nas od tego miasta pokonaliśmy oczywiście z konkretnego powodu. Udało się nam dostać na wykład w Laboratorium Policyjnym. Spędziliśmy tam parę godzin na wykładach połączonych z prezentacjami na temat genetyki sądowej i informatyki śledczej.

 Początkowo Pani, która  jest biegłym sądowym w policyjnym laboratorium, opowiedziała nam o roli biologów i znaczeniu genetyki w prowadzeniu śledztwa i postępowania karnego. Dowiedzieliśmy się wiele o śladach biologicznych, sposobach ich pozyskiwania i zabezpieczania (foliowe torebki to filmowa ściema D:) oraz nowoczesnych metodach  replikacji DNA pozyskanego z miejsca zbrodni, który może należeć do sprawcy bądź podejrzanego.Jedną z takich technik jest tzw. PCR, czyli reakcja łańcuchowa polimerazy.

Następnie głos zabrał Pan, który również jest biegłym sądowym, lecz z kolei zgłębił dla nas skomputeryzowane tajniki pracy policjantów. Dowiedzieliśmy się też np. jak zostać mundurowym informatykiem oraz jakimi technologiami i osprzętowaniem dysponuje korpus policyjny. Niestety, nie było nam dane zobaczyć laboratorium na własne oczy, lecz i tak wiele z tego wykładu wynieśliśmy.

Myślę, że wracając do domu po uprzednio skonsumowanym obiedzie,  wszyscy byliśmy zadowoleni z naszej wyprawy. I kto wie, może w przyszłości także absolwenci naszej szkoły wstąpią w szeregi stróżów prawa i tropicieli odpowiedzialności?

Biopol

Polecamy