ZAPRASZAMY NA UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU...

W czwartek 13.06.2024r. odbyły się zawody...

W dniu 28 maja na stadionie...

W dniach 14.05 - 26.05...

W ostatnim czasie uczniowie z klas 2 liceum...

PIKNIK SALEZJAŃSKI

Pierwszy sygnał, że rok szkolny bardzo szybkim...

W tym roku odbyła się już...

Przedmiotem Konkursu było...

Niepełnosprawny? Też człowiek..

Grażyna Błońska

Któż z nas nie zetknął się z osobami niepełnosprawnymi? Spotykamy  takich ludzi bardzo często – różnie reagując – czasami współczuciem, czasami niechęcią czy zniecierpliwieniem. Rzadziej zastanawiamy jak wygląda ich codzienność – z jakimi problemami się zmagają, jakie trudności muszą pokonać, czy o czymś marzą, czy bywają szczęśliwi.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapytać o to niepełnosprawnych sportowców, paraolimpijczyków, którzy gościli w naszej szkole 27 października. W spotkaniu z przedstawicielami Akademii  Integracji  - Arkadiuszem Jabłońskim, Radosławem Stańczukiem i   Łukaszem Fijałkowskim, uczestniczyli uczniowie klas trzecich gimnazjum i klas pierwszych liceum.

Fundacja Akademia Integracji została powołana do życia przez AMS S.A. i jest kontynuacją projektu „AMS dla Integracji”. Skupia się na zagadnieniach związanych z życiem, aktywnością i rolą społeczną osób niepełnosprawnych, ze szczególnym naciskiem na pracę, edukację i sport. Pomysłodawcami i pracownikami Fundacji są szermierze na wózkach, wybitni sportowcy, paraolimpijczycy, wielokrotni medaliści Mistrzostw Świata i Europy, którzy prowadzą w szkołach spotkania i pokazy. Od początku swojej działalności odwiedzili już ponad  400 szkół w całej Polsce, a w spotkaniach uczestniczyło około 45 tysięcy uczniów.

Spotkanie było bardzo bogate w treści. Prowadzący starali się pokazać, że osoby niepełnosprawne to ludzie odnoszący sukcesy, przełamujący bariery i ograniczenia, spełniający swoje marzenia, realizujący pasje. Podczas prezentacji młodzież miała okazję poznać zasady szermierki na wózkach i samodzielnie zawalczyć z członkami kadry narodowej oraz dowiedzieć się, jak eliminować niebezpieczne sytuacje ze swojego życia i jak im zapobiegać.

Spotkanie stanowiło okazję do zmiany sposobu postrzegania niepełnosprawnych, było też lekcją tolerancji, i integracji, próbą uwrażliwienia młodych ludzi na drugiego człowieka.

Więcej zdjęć możesz zobaczyć na facebooku.

Polecamy