30 lat temu - 1 września 1993 r. zabrzmiał...

6 września klasa 1B SLO razem z wychowawczynią...

W dniach 05 - 06 września klasa I C przebywała...

W dniach 04 - 05 września  klasa I A wraz z...

   Ponieważ 1 września w...

Grono pedagogiczne ZSS w roku szkolnym 2023/...

Serdecznie zapraszamy :)

Za nami kolejne 10 miesięcy – czas płynie...

UPH W SIEDLCACH

Milena Gryglas
UCZNIOWIE KLAS DRUGICH SLO REALIZUJĄCY PROGRAM CHEMII W ZAKRESIE ROZSZERZONYM 
NA UPH W SIEDLCACH
 
   Dnia 6 marca 2015 roku wybraliśmy się na Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny  w Siedlcach, aby wziąć udział w zajęciach w ramach projektu "Chemia - wiem, umiem, rozumiem". Tematyka przeprowadzanych przez nas doświadczeń dotyczyła roztworów i reakcji zachodzących w roztworach wodnych. 
   Najciekawszym punktem zajęć okazała się metoda miareczkowania alkacymetrycznego,  z którą mieliśmy do czynienia po raz pierwszy w życiu. Mogliśmy w ten sposób oznaczyć stężenie roztworu zasady użytej w doświadczeniu. Konieczne było w tym przypadku dokładne obserwowanie zmiany barwy roztworu podczas wykonywania ćwiczenia. Oprócz tego przeprowadziliśmy reakcje strącania, dzięki czemu mogliśmy zaobserwować kolory osadów, charakterystyczne dla wybranych kationów i anionów. Ostatnie doświadczenie dotyczyło badania właściwości wodorotlenku glinu. Pozytywny wynik jego reakcji z kwasem i zasadą potwierdził charakter amfoteryczny związku.
 
   Czas zajęć upłynął nam bardzo szybko. Praktyczne zastosowanie naszej wiedzy jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem, które, miejmy nadzieję, zaowocuje za rok na maturze.
Izabela Trusiak, kl. II A SLO

Polecamy