UCZNIOWIE KLAS DRUGICH SLO REALIZUJĄCY PROGRAM CHEMII W ZAKRESIE ROZSZERZONYM
NA UPH W SIEDLCACH
Dnia 6 marca 2015 roku wybraliśmy się na Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, aby wziąć udział w zajęciach w ramach projektu "Chemia - wiem, umiem, rozumiem". Tematyka przeprowadzanych przez nas doświadczeń dotyczyła roztworów i reakcji zachodzących w roztworach wodnych.
Najciekawszym punktem zajęć okazała się metoda miareczkowania alkacymetrycznego, z którą mieliśmy do czynienia po raz pierwszy w życiu. Mogliśmy w ten sposób oznaczyć stężenie roztworu zasady użytej w doświadczeniu. Konieczne było w tym przypadku dokładne obserwowanie zmiany barwy roztworu podczas wykonywania ćwiczenia. Oprócz tego przeprowadziliśmy reakcje strącania, dzięki czemu mogliśmy zaobserwować kolory osadów, charakterystyczne dla wybranych kationów i anionów. Ostatnie doświadczenie dotyczyło badania właściwości wodorotlenku glinu. Pozytywny wynik jego reakcji z kwasem i zasadą potwierdził charakter amfoteryczny związku.
Czas zajęć upłynął nam bardzo szybko. Praktyczne zastosowanie naszej wiedzy jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem, które, miejmy nadzieję, zaowocuje za rok na maturze.